top of page

Czas Do ustalenia

|

Kino Art.43

INSHA ALLAH. KREW MĘCZENNIKÓW

Pierwszy polski film o Państwie Islamskim Reż. Witold Gadowski, Maciej Grabysa, Michał Król, Prod. Polska 2016, Napisy polskie

INSHA ALLAH. KREW MĘCZENNIKÓW
INSHA ALLAH. KREW MĘCZENNIKÓW

Czas i miejsce

Czas Do ustalenia

Kino Art.43, Tyniecka 39, 30-323 Kraków, Poland

O Filmie

Dokument ten ukazuje Państwo Islamskie z punktu widzenia wszystkich grup prześladowanych ze strony dżihadystów. Dziennikarzom udało się zebrać świadectwa chrześcijan z Mosulu i Doliny Niniwy, Jazydów z okolic Sinjar, Asyryjczyków z terenów północnej Syrii, oddziałów Peshmergów, którzy jako jedyna lądowa formacja zbrojna stawiają opór Państwu Islamskiemu. Udało się porozmawiać również z członkami państwa Islamskiego, schwytanymi przez iracką policję.

Podczas niemal sześciu miesięcy produkcji filmowcy przebyli iracki Kurdystan i granicę syryjsko-turecką, aby dostać się do chrześcijan w Iraku, kurdyjskich bojowników z różnych formacji, czy żołnierzy Wolnej Armii Syrii, próbując opisać strukturę i fenomen Państwa Islamskiego i zadać pytanie o cel jego istnienia. Film ten nie tylko stara się opisać sposoby funkcjonowania ISIS, ale także rzuca światło na historię jego rozwoju, począwszy od Al Zarqawi’ego i irackiej Al-Kaidy, poprzez wojnę w Iraku w 2003 roku oraz rozwiązanie armii Saddama Husajna, której wielu członków dołączyło później do ISIS, a skończywszy na chaosie wojny domowej w Syrii i powstaniu najgroźniejszej organizacji terrorystycznej na Ziemi.

Udostępnij

bottom of page